Jak na dokonalý trávník

Dokonale upraveného a zdravého trávníku lze dosáhnout pomocí vertikutátoru.  Tento nezbytný pomocník jednoduše zbaví trávník nežádoucích mechů, provzdušní jej a tím trávník omladí. K provzdušnění trávníku dochází formou prořezávání bez jakéhokoliv zásahu do zeminy či kořenové soustavy. Trávníkové ploše touto metodou nijak neublížíte naopak prohnojením se brzy vrátí do původního stavu.

 

Proč provádět vertikutaci

Vertikutace, čili řezání trávníku, je  zásadním regeneračním prostředkem, při kterém se odstraní tzv. plsť, která vzniká zejména v zimním období. Jde o odumřelé části rostlin a mechy, kterými jsou travní plochy zamořovány. Vytvářejí  nepropustnou vrstvu, skrz kterou do půdy nemůže pronikat voda, živiny, ani vzduch. Tato vrstva může být až několik centimetrů silná. Díky této vrstvě se trávník velmi rychle vysychá, protože se voda nedostane hlouběji ke kořenům. Následkem toho jsou prořídlá místa, kde se začne usazovat nežádoucí plevel.

Kdy a jak provádět vertikutaci

Nejlepší období pro vertikutaci trávníku je na jaře a na podzim. V jarním období je to přelom března a dubna a v podzimní období koncem srpna a během září. Před vertikutací je třeba nejdříve trávník sekačkou zkratit trávník na výšku 3 až 4 cm. Nože vertikutátoru by se měli zařezávat velmi jemně do suché půdy do hloubky max 3 mm. Pokud se nože zařezávají  hlouběji vzniká riziko poškození kořenového systému. Pohyb po trávníku s vertikutátorem je podobný jako se zahradní sekačkou. 

Po vertikutaci je třeba trávník přihnojit a volná místa doset travním osivem. 

Po osetí nezapomeňte trávník dostatečně zavlažit. 

Druhy vertikutátorů vertikutaci ZDE

Vertikutátory jsou většinou osazeny válci s ostrými noži a někdy též válci osazenými ostrými drápky. Takto osazený vertikutátor je vhodný pouze k odstranění mechů.  Pro vhrabanou plsť je vertikutátor často nabízen i se sběrným košem.

K některým vertikutátorům je nabízen i sběrný koš pro vyhrabanou plsť.