Jak vybrat pračku

Při výběru pračky je třeba zohlednit několik faktorů. Především do jak velké rodiny ji kupujete, jak velký prostor máte pro její uložení nebo třeba také to, zda se rozhodnete pro pračku vrchem či bokem plněnou.

1.

Velikost pračky

Vrchem plněné pračky jsou ve srovnání s předem plněnými pračkami užší, měří 40 centimetrů, jsou stejně hluboké, kolem 60 centimetrů. Z důvodů menších rozměrů do hloubky jsou k dostání modely, takzvané slim, předem plněných praček s hloubkou mezi 33 až 50 centimetry, ostatní pak 52 až 65cm.

Berte též v ůvahu že u předem plněné pračky potřebujete větší  prostor na otevírání dvířek, zatímco u vrchem plněné pračky toto odpadá. Vrchem plněná pračka je ve srovnání s předem plněnou stejně vysoká, ovšem je třeba pamatovat na vyšší výšku při otevírání víka. 

2.

Kapacita bubnu

Dalším  faktorem pro váš výběr je množství prádla, které budete prát. V současné době se kromě nejprodávanějších praček s kapacitou 5 kg, vyrábějí též pračky s bubnem 3,5 kg či pračky s kapacitou bubnu 6, 7, 8, 9 kg, které jsou vhodné pro větší rodiny.

Ačkoliv téměř všechny pračky se chlubí funkcí, která dokáže zhospodárnit provoz i při nižší náplni prádla, nejvhodnější je buben plnit na maximum. Pokud totiž kapacitu bubnu využíváte například jen z poloviny, spotřebováváte zbytečně moc elektřiny. Elektřina neklesá adekvátně ke zmenšení dávky prádla a ani doba pracího cyklu se nijak výrazně nezkracuje. Ani spotřeba vody není adekvátně snížena.

Jelikož v bubnu musí zůstat prostor pro pohyb prádla, je třeba koupit pračku s větším bubnem, než bude činit náplň prádla. 

3.

Parametry pračky

Z energetického štítku, který je na každé pračce, lze vyčíst orientační údaje o některých vlastnostech: spotřebě energie, účinnosti praní a účinnosti odstředění, hlučnosti atd. Účinnost praní a spotřeba elektrické energie jsou zaznamenány při programu pro praní bavlny při teplotě 60 stupňů. Při použití jiných programů a teplot mohou být hodnoty spotřeby zcela odlišné.

Zákazníci se často rozhodují podle počtu otáček odstřeďování. Modely s vyšším počtem otáček jsou výhodné především pro ty, kdo mají sušičku. Pro sušení prádla normálně na šňůře není vyšší počet otáček důležitý. Ovšem čím lépe je prádlo odstředěno, tím rychleji se usuší. Pravidlem jsou vyšší otáčky = vyšší pořizovací cena.

Některé hospodárné modely různých výrobců využívají menší množství vody a zároveň snižují spotřebu energie. toto šetření se ale projevuje na kvalitě máchání. Pro alergiky a malé děti, byste měli omezit množství pracího prášku a zvolit funkci intenzivního máchání nebo proces máchání zopakovat. V takové situaci je obzvlášť potřeba vybírat hospodárnou pračku, protože spotřeba vody i elektřiny bude kvůli zopakovanému procesu máchání vyšší.

4.

Vlastní výběr pračky

Zaměřte se na  jednoduchost a srozumitelnost ovládání pračky. Na to, aby jednotlivá tlačítka byla snadno dostupná. Pro ty z Vás, kteří chcete mít vše pod kontrolou, volte pračku, která disponuje i displejem, na kterém můžete sledovat průběh pracího cyklu nebo kontrolovat nastavení programu.